Bad Santa!
Det här har egentligen inget med ämnet att göra, men lite julstämning vill jag ju ha även här. Jag kan varmt rekommendera filmen Bad Santa med Billy Bob Thornton (kan han vara en av de bästa skådespelarna just nu?) och mamman i Gilmore Girls (hon är ju precis så där cool och snygg och klok som jag är egentligen, fast jag döljer det bättre).
Bad Santa är en julfilm utan den där felriktade vänligheten som är så svår att värja sig mot. Den där som gör att jag sitter och tittar på Extreme Home Makeover vecka efter vecka för att de är så underbart snälla mot folk som har det obeskrivligt hemskt, fast det efterlämnar samma känsla som när man har ätit för mycket knäck. Och om jag börjar fundera på det så inser jag att allt det hemska människorna i programmet utsatts för beror på ett uselt socialt skyddsnät och att hela serien bygger på orättvisorna i samhället. Ursäkta, jag ska bara kräkas lite. Så, nu känns det bättre.
När popeliten nu gör en nyinspelning av Do They Know It's Christmas, är det samma sak. Det ger en bomullsmjuk känsla i magen och en hel del pengar till Afrika. Underbart, julen i ett nötskal, jag är stolt över att vara människa... Sen fastnar det saliga leendet när de kommer till refrängen:
Feed the world. Do they know it's Christmas?
Det blir etnocentriskt så jag skäms å deras vägnar. Do they know it's Christmas? Vilka då? Hedningarna, eller? Allt det där och lite till slipper man i Bad Santa. Det känns knappt som att jag har sett en film, de lyckades nästan lura mig att tro att det har hänt på riktigt.
God jul!


1 kommentarer:
jag har nu kommit på hur man gör då man kommenterar! Den filmen kanske inte var den gulligaste julfilmen, men bra var den.../camilla
Skicka en kommentar
Länkar till det här inlägget:
Skapa en länk
<< Startsida