Sloodle
Gästbloggare idag är än en gång Camilla Olsson, lärare på Sundsvalls Gymnasium enhet Hedbergska. Camilla är också flitig student på IML och jag misstänker att vi börjar få slut på kurser snart. Moodle är ett Learning Management System som vi börjat använda mer där jag undervisar. Egentligen är det främst tänkt för distansundervisning med en social konstruktionism som grundsyn. Men det fungerar även för IRL-undervisning. Att använda och strukturera upp IRL-undervisningen på samma sätt som distansundervisning underlättar enligt mina elevutvärderingar mycket. Ett spännande avknoppningsprojekt är sloodle, som kombinerar den virtuella världen Second life med moodle. Second life är en 3-d värld som har testats att använda i en juridikkurs på Harvard.
Tänk i sloodle skulle jag då som student kunna vara en avatar som studerar på IML:s kurser, lika banbrytande och intelligent som Marie Curie, framgångsrik inom sport som Annika Sörenstam, huslig som Evelyn och osminkad som jag..:-)
Funderar över hur sloodle eller liknande projekt skulle kunna användas i undervisningen? Vilka effekter skulle det få för eleverna, och vilka elever skulle vinna på ett sånt sätt att lära in? Vilka lärare skulle vinna och vad på en sån undervisning?


0 kommentarer:
Skicka en kommentar
Länkar till det här inlägget:
Skapa en länk
<< Startsida