torsdag, juni 14, 2007

Avhandling: Around the Screen

Märkligt nog har jag helt missat att det pågår närliggande forskning i Linköping. Annars brukar vi som sysslar med detta i Sverige ha bra koll på och bra kontakt med varann. Men för två veckor sedan disputerade Pål Aarsand i ämnet barns aktiviteter runt skärmen. En snabbläsning av kappan visar att vi nog har väldigt skilda intressen men rätt många gemensamma källor. Superintressant läsning är det och väldigt välskrivet. Det var enkelt och kul att läsa, fast jag är stressad och absolut inte vill hitta fler intressanta källor... En lustig detalj är att min opponent satt i betygsnämnden.

Etiketter:

2 kommentarer:

Klockan 12:46 AM , Anonymous adam sa...

Låter som mycket intressant forskning. (Tyvärr är det lite svårt att omeddelbart förstå vad det slutliga resultatet/slutsatserna av avhandlingen är genom att läsa det lite svårtydda sammandraget :()

Den del av avhandlingen som handlar om hur barn ser sig som betydligt mer kompetenta än vuxna känns både intressant och högst relevant. Att det handlar om ett samspel mellan båda parter är en intressant slutsats. Det skulle vara intressant att studera hur detta förändras över tiden; nu när vi som använt datorer som barn vuxit upp och skaffat egna barn, kommer generationsklyftan då att krympa? Hur kommer då samvaron att påverkas? Kommer barnet och föräldern att inta samma positioner som idag? Kommer den sociala situationen kring datorspel fortfarande användas som ett kontrolverktyg? Intressant!

 
Klockan 2:20 PM , Anonymous Peter Alsbjer sa...

Ett tips till:
"Datorspelande som bildning och kultur : en hermeneutisk studie av datorspelande" aktuell doktorsavhandling av Carin Falkner vid Örebro Universitet.
Se t ex http://fou.skolporten.com/artikel.aspx?typ=art&id=a0A200000001nu8EAA

 

Skicka en kommentar

Länkar till det här inlägget:

Skapa en länk

<< Startsida