tisdag, februari 26, 2008

Studie om rovdjur på nätet

En grupp amerikanska forskare har nyligen publicerat en omfattande genomgång av forskningsläget när det gäller förövare på nätet. Wolak, Finkelhor, Mitchell och Ybarra tillhör den lilla grupp som faktiskt genomför seriösa kvalitativa och kvantitativa studier om riskerna för övergrepp på nätet. Artikel finns här, men en tydlig journalistisk sammanfattning finns även här och här.

Det finns massor i artikeln som är intressant för alla som arbetar med barn och internet. Från min synvinkel är det intressant att författarna påstår sånt som jag frågade i min avhandling: kan det vara så att de regler vi sätter upp idag är dåliga eller rent av kontraproduktiva?
This is a serious problem, but one that requires approaches different from those in current prevention messages emphasizing parental control and the dangers of divulging personal information.
En sak som jag inte har tänkt på men som de här forskarna försöker reda ut är terminologin kring förövare på nätet. I dagligt tal säger vi pedofiler även om vi förstår att det finns en diagnos som heter detsamma - vi förstår ungefär vad vi menar. Men nu påpekar Wolak och co att det faktiskt inte är just pedofiler - vuxna som vill ha sex med barn - som är den stora gruppen förövare. Ja, ni får läsa artikeln och jag har nog anledning att återkomma till ämnet.

Hittat hos Bryan Alexander.

Etiketter: ,

0 kommentarer:

Skicka en kommentar

Länkar till det här inlägget:

Skapa en länk

<< Startsida