Fältare på nätet
Fick tips från Jens på Kunskapscentrum för fritidsledarskap om en artikel i DN. Den handlar om fältassistenter som använder nätet som ett av flera sätt att komma i kontakt med unga. Två saker är extra intressant med den här artikeln, ur min synvinkel:
- Att man medvetet använder sig av nätets sociala egenskaper, t ex öppenheten för att nå de unga. Jag kommer att hänvisa till det här sättet att arbeta i den artikel jag skriver nu.
- Att fältassistenterna har utvecklat ett sätt att förhålla sig till de speciella etiska och juridiska frågor som uppkommer på nätet. Det tyder på en mogenhet och det beror säkert på att de har tvingats arbeta i flera år med de problem och möjligheter som nätet för med sig. Men alla har inte tänkt till på det här sättet. Jag blev uppringd av en stor samhällsorganisation som jag inte avslöjar namnet på här. De ville veta lite mer om hur de skulle närma sig unga. De trodde att de hade tänkt till, men det hade inte gått så bra. T ex ville de undvika det etiska dilemma som uppstår när vuxna ska ta kontakt med unga på nätet. För att undvika att den som kontaktar blir misstänkt för att vara pedofil hade de anställt väldigt unga vuxna som kontaktpersoner. De trodde helt enkelt att pedofiler är äldre... Ju mer jag tänker på det desto dummare är det! Har de inte läst på om pedofiler innan de börjar tänka kring problemet? Många förövare är i själva verket bara några år yngre än sina offer. Hur som helst verkar fältarbetarna i artikeln ha tänkt och läst riktigt ordentligt.
Etiketter: digital kompetens, öppenhet


0 kommentarer:
Skicka en kommentar
Länkar till det här inlägget:
Skapa en länk
<< Startsida