onsdag, april 30, 2008

Internet, svenskarna och världen

World Internet Institute arrangerar ett seminarium som jag väldigt gärna skulle vilja gå på, men jag är dessvärre inte i Stockholm den dagen. Så här skriver de i inbjudan:

INTERNET, SVENSKARNA OCH VÄRLDEN
Tisdagen den 6 maj kl 16-17.30 på Folkets Hus i Stockholm

Hör världens främste Internetforskare Jeff Cole som besöker Stockholm. Jeff Cole är professor och chef för Center for the Digital Future vid University of Southern California. Sedan år 2000 leder han den världsomspännande studien World Internet Project. Nära 30 länder medverkar, där 100-tals forskare årligen följer 60.000 hushåll för att se och förstå Internets påverkan på människa och samhälle.
Jeff Cole var mediarådgivare åt Bill Clinton och Al Gore, och han är detsamma åt George W Bush. Nu kan du själv höra honom!

World Internet Institutes forskningsledare Olle Findahl presenterar de första forskningsresultaten från årets studie “Svenskarna och Internet 2008”. Bland annat visar han att samtidigt som svenskarna är de mesta Internetanvändarna i världen så är vi också mest skeptiska till nätets innehåll. Professor Olle Findahl pekar också på att det är de svenska pensionärerna som placerar landet i topp när det gäller Internetanvändning.

Tisdagen den 6 maj kl. 16.00-17.30, Kongresshall A Folkets Hus, Barnhusgatan 10-12 (Vid Norra Bantorget) Stockholm
Anmälan mailas till anmalan@iis.seDen här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa det senast fredag den 2 maj
Seminariet hålls på engelska, är kostnadsfritt och antalet platser är begränsat. Det bjuds på kaffe/öl och smörgås efteråt.

Etiketter:

1 kommentarer:

Klockan 7:41 em , Anonymous Åsa K sa...

Här är något av det roligaste jag bloggat och det vill du väl gärna hjälpa till att sprida? http://uggleblogg.pedagogbloggar.se/2008/04/30/vinn-en-kursbakelse/

Hälsar Åsa, som inte brukar spamma men gör det idag

 

Skicka en kommentar

Länkar till det här inlägget:

Skapa en länk

<< Startsida