Ny tjänst mot barnpornografi
Läser i Jan Svärdhagens blogg om en gratistjänst mot barnpornografi som Telia tillsammans Netclean tagit fram. Läs mer i DN. Jan gör en bra analys av läget och det är extremt bra att inte alla stämmer in i hyllningskören. Annars är det lätt att hylla sånt här eftersom det ingår i scriptet (mitt nya favoritord) för ansvarstagande vuxen med lite insikt i frågan.
Den här typen av initiativ är mycket svåra att kritisera eftersom de bygger uteslutande på välvilja och ett kritiskt förhållningssätt kan därför misstolkas som kritik mot saken i sig. Det är emellertid viktigt att förhålla sig lika kritisk till vällovliga initiativ som till uppenbart oetiska. Ett vällovligt initiativ kan göra lika stor skada om det bygger på en felaktig analys, det skulle till och med kunna göra mer skada eftersom det farliga är dolt i goda intentioner. Det finns nämligen en överhängande risk att åtgärden blir ett sätt att lugna vuxna och att det därigenom blir ett större hot mot barnen än det skulle ha varit utan. Alla typer av lösningar som lugnar vuxna måste ses med stor skepsis eftersom de per automatik triggar en passivitet som endast gynnar förövarna.
Det viktiga är att fortsätta arbeta på flera plan samtidigt; titta på vad som kan göras tekniskt och juridiskt, forskning om hur övergrepp går till, vilka som blir offer och förövare. Och att ständigt ha en helhetssyn för att hitta lösningar på problemet snarare än dölja symptomen.
Etiketter: risker, utsatta barn, övergrepp


0 kommentarer:
Skicka en kommentar
Länkar till det här inlägget:
Skapa en länk
<< Startsida