fredag, februari 06, 2009

En ohållbar lärarutbildning

På vår institution håller vi just nu på med ett eget remissvar på den beryktade En hållbar lärarutbildning. Nästa vecka går vi ut med våra reaktioner. De kommer inte att innehålla värdeladdade ord som beryktade och annat som jag gärna slänger omkring mig :-) Men håll utkik här i bloggen om ni vill veta vad vi tycker.

Vi fokuserar främst på IT-delarna eftersom det är vårt område. En sak jag funderar över är vilka sakkunniga de har använt för att ta fram texterna om just IT. Jag känner inte igen ett enda namn bland de namngivna experterna, vilket i och för sig inte behöver betyda något. Det måste ju finnas experter som jag och mina kollegor inte hört talas om.

De övergripande delarna i utredningen har många andra kommenterat, t ex Mikael Alexandersson och Tomas Kroksmark.

Etiketter:

6 kommentarer:

Klockan 4:21 em , Anonymous Mats sa...

Tänk att vi håller på med samma sak! Jag sitter också i en grupp som ska försöka förstå vad det är som utredningen menar med "IT som ett perspektiv som ska genomsyra och prägla alla undervisning" (citerat från höften)

Högskolans teknikentusiaster tycks svälja formuleringarna rakt av och Franke själv lär ha sagt att enbart de högskolor som är tydliga med sin IT-profilering kan komma ifråga för att få examensrättigheter.

Men då vore det en fördel om man förstod vad det är som utredarna menar ingår i detta. Jag tycker det är helt obegripligt...

Risken finns att landets högskolor försöker anpassa sig till detta nervösa försök att verka modern.

Jag skrev lite snabbt före jul:
http://lumaol.wordpress.com/2008/12/20/hut-exotiserar-it/

och

http://lumaol.wordpress.com/2008/12/04/it-glasyr-pa-koblaja/

Men tror att vårt remissvar kommer att hålla en mer hovsam ton.

Ha en skön helg!

 
Klockan 12:17 em , Blogger Dunkels sa...

Men om det hovsamma känns allt för hämmande kan vi ju samla ihop lite folk och skriva en debattartikel.

Jag håller helt med dig i de analyser du gör i din blogg. Det osar unken syn på IT. Det är nästan skickligt att skriva en sån urmodig text, lite som att få noll rätt på tipset.

 
Klockan 4:39 em , Anonymous Anonym sa...

"Jag känner inte igen ett enda namn bland de namngivna experterna, vilket i och för sig inte behöver betyda något. Det måste ju finnas experter som jag och mina kollegor inte hört talas om."

Varför ska man knyta till sig "experter" som har en annan åsikt? Då blir det ju bara jobbigt. Och det har vi inte tid med.... en hållbar situation, med snabba resultat, ska vi ha. Och så lite kärnkraft också... ;)
/Anders

 
Klockan 7:20 fm , Blogger Morrica sa...

"Jag känner inte igen ett enda namn bland de namngivna experterna, vilket i och för sig inte behöver betyda något." Det behöver det ju i och för sig inte göra, men det indikerar definitivt något, inte sant? Fann ni nya kloka människor, väl insatta i det område de uttalat sig om, när ni kollade upp experterna eller fann ni... något annat?

 
Klockan 8:37 fm , Blogger Dunkels sa...

Något annat.

 
Klockan 9:27 fm , Anonymous Anonym sa...

...noll rätt på tipset...metaforerna är många. Skjuter skarpt men på fel mål..osv. Hur bemöter man "..IT på lämpligaste sätt kan integreras i utbildningen.."? IT är en(?) del av vårt samhälle och ingår bland alla förutsättningar för våra liv och aktiviteter. Det är inget som finns vid sidan om och ska "integreras" i utbildningen. Med den synen kommer vi alltid att ligga flera steg efter vår omvärld i de här frågorna, IT, digital kompetens, media literacy .. eller vad vi kallar det. Sitter i samma arbetsgrupp som Mats.

Björn

 

Skicka en kommentar

Länkar till det här inlägget:

Skapa en länk

<< Startsida